Perşembe , Haziran 20 2019
Başlangıç / Besinler / Omega-3 Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Omega-3 Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

Omega-3 Nedir Ve Faydaları Nelerdir?

     Yağlar vücudumuzun ihtiyaç duyduğu temel enerji kaynağıdır. Yağların birçok çeşidi vardır. Hepsinin sağlığa farklı faydaları vardır. Son zamanların en popüler yağlarından biri de balık yağı olan omega-3 yağ asidi. Omega-3 vücudumuzda üretilemeyen fakat dışarıdan besinlerle alabileceğimiz doymamış yağ asitidir. Özellikle soğuk sularda yaşayan balıklarda bolca bulunur. Çünkü omega-3 antifriz görevi görmektedir. Bu balıklar; somon , sardalya ,uskumru,alabalık,hamsi ve ton balıkda bulunur.Bunların dışında avokado,ceviz,asma yaprağı,soya yağı, pişmiş brokoli ve fesleğende bulunur.

 Omega-3 sağlık açısından oldukça faydalı bir yağ asitidir. Omega-3 alımı;

    ♦Yorgunluk

           ♦ Anksiyete

          ♦  Depresyona

          ♦ Cilt sağlığına

          ♦  Göz sağlığına

          ♦  Kalp hastalıklarında

          ♦ Çocuklarda uyku kalitesine

          ♦Astıma ve

          ♦Gebelikte ilk zamanlar bebeğin beyin gelişimini destekler.

  • Depresyon yaygın bir psikolojik rahatsızlıktır.yapılan araştırmalarda depresyon ve anksiyete hastaları düzenli Omega-3 takviyesi aldığı zaman semptonlarında azalış gösterilmiş.
  • Omega-3 cilt dostudur.Belli bir miktarı tüketilen balık yağının cildin daha pürüzsüz ve parlak görünmesini, akneye iyi geldiği görülmüştür.
  • Göz sağlığı için yararlı yağ asiti olan omega-3, 2009 Ulusal Göz Enstitüsü (NEI) çalışmasında diyetlerinde omega-3 tüketen hastaların akranlarına göre %30 daha az göz hastalıklarına yakalandığı görülmüştür.
  • Kalp hastalıklarında omega-3: Koroner kalp hastalığı olan hastaları içeren klinik  çalışmalarda omega-3 takviyesi önemli ölçüde azaltmışmıştır. Omega-3 takviyeleri bu hastalarda aterosklerozun (damar sertliği) ilerlemesini yavaşlatabilir. Omega-3 yağ asitinin kalp hastalıkları riskini azaltma yolları hala araştırılmaktadır.

    Amerikan Kalp Derneği (AHA), haftada en az 2 kez balık yemeyi önermektedir. Ancak bugün kadar yapılan araştırmalar;

♦ Aniden ortaya çıkabilen ritim bozuklukları riskini azaltır.

 ♦ Kalp krizi ve felce yol açabilicek tromboz riskini azaltır.

♦Trigliserit ve lipoprotein seviyeleriniazaltır. 

♦Aterosklerotik plağın  büyümesini azaltır.     

 

  • Oxford Üniversitesi’nin yaptığı çalışmada yeterli omega-3 alımı çocuklarda uyku kalitesini arttırmıştır.
  • Gebelikte Omega 3 tüketimi bebeğin beyin dokusunun gelişiminde ve göz gelişiminde yararı vardır.

     Dünya Sağlık Örgütü (WHO) haftada 1-2 porsiyon balık yeme önerisinde bulunmuştur.  Omega-3 açlık ve tokluk sonrası trigliseritleri azaltıp, kan basıncını düşürü. Trombosit ve lökosit reaktivitesini azaltır. Kardiyovasküler hastalıkların önlenmesinde ve tedavilerde omega-3 etkilerini araştıran çalışmalar ortaya çıkmış ve çalışmalar sonucunda kardiyovasküler hastalıklar hipertansiyon ve hiperlipidemi olan hastalarda konvansiyonel tedaviye yardımcı olarak omega-3 önerilir. 

 

   Kaynakça:

   Omega-3 Fatty Acids and Cardiovascular Disease: New Recommendations From the American Heart Association Penny M. Kris-Etherton, William S. Harris and Lawrence J. Appel     Arterioscler Thromb Vasc Biol. 2003;23:151-152 doi: 10.1161/01.ATV.0000057393.97337.AE

  The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 54, Issue 3, 1 September 1991, Pages 438–463

  MAGGIE B. COVINGTON, M.D., University of Maryland School of Medicine, Baltimore, Maryland page 34

  Kris-Etherton PM, Taylor DS, Yu-Poth S, et al. The polyunsaturated fatty acids in the food chain in the United States. Am J Clin Nutr 2000;71:178S–179S.

 Ahrens, Jr., E.H., Insull, Jr., W., Hirsch, J., Stoffel, W., Peterson, M.L., and Farquhar, J.W. 1959. The effect on human serum-lipids of a dietary fat, highly unsaturated, but poor in essential fatty acids. Lancet i: 115–119.

Hakkında: Ceyda Şan

Ceyda Şan
Merhabalar :) Ben Yeni Yüzyıl Üniversitesi Beslenmek Ve Diyetetik 2. Sınıf öğrencisiyim. Beslenmeyle ilişkili her geçen gün yenilenen bilgilerle kendimi geliştirmek ve sizleri aydınlatmak adına buradayım. Güncel ve sizler için yaralı olucak makaleleri okumayı unutmayın!!!

Buna da bakın

Hint İnciri

Hint inciri

    Hint inciri (Opuntia ficus-indica); dikenli incir, Kilis inciri, kürek yemişi, Frenk inciri gibi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir