Başlangıç / Besinler / Greyfurt Sizi Sağlığa ve İdeal Kilonuza Ulaştırabilir mi ?

Greyfurt Sizi Sağlığa ve İdeal Kilonuza Ulaştırabilir mi ?

Greyfurt Sizi Sağlığa ve İdeal Kilonuza Ulaştırabilir mi ?

   Subtropikal narenciye çeşidi olan greyfurt, ekşi ve hafif acı bir tada sahiptir. Her damak zevkine hitap eden bir meyve olmadığı kesin ama hakkında ne kadar bilgiye sahibiz acaba ? Önyargılı davranmadan önce tam da mevsimi gelmişken biraz onu tanıyalım derim.

Meraklısına : Greyfurt meyvesinin ilk popülerliği Holywood Diyetine dayanır. Bu diyette kilo verdirici besin olarak yer almıştır.
Önemli Bilgi : 100 gram greyfurt 44 mg C vitamini içermektedir.

Greyfurtun C Vitamini Deposu Olmasının Sağladığı Yararlar

   Suda çözünen bir vitamin olan yani vücutta depolanmayan bu vitamin, erişkinlerde günlük 60 mg kadar alınmalıdır. Greyfurt tüketimi de bu ihtiyacın büyük bir kısmını karşılayarak ;

*Cilt sağlığımıza katkıda bulunur.
*İçerdiği kuvvetli antioksidan maddeler sayesinde bağışıklık sistemimizi destekler.
*Vücudumuzu enfeksiyonlardan korur.
*Kolesterolün oksidasyonunu önleyerek damar sağlığımızı destekler.

   Greyfurt üzerine birçok çalışma yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda öğün öncesi tüketilen yarım greyfurtun besin alımını azaltarak kilo kaybını sağlayacağı düşünülse de enerji alımında bir farklılık olmadığı, yine de kilo kaybının olduğu gözlenmiştir. Daha sonra greyfurt veya greyfurt suyu tüketimi obezite, insülin direnci, yüksek tansiyon, kanser gibi çeşitli sağlık problemleriyle bağdaştırılmış ve olumlu sonuçlar alınmıştır.

Gelin hep birlikte bu çalışmalara bir göz atalım ve greyfurtun sağladığı faydalardan yararlanmaya başlayalım. 

1) Greyfurtun Kilo Denetimi Üzerine Etkisi

   Yapılan çalışmalar öğün öncesi yenen yarım greyfurtun, beslenme düzeninde bir değişiklik yapılmaksızın kilo kaybıyla sonuçlandığını göstermektedir. Düzenli tüketimi sonucu bel çevresinde (4-5 cm) incelme kaydedilmiştir. Yani bu çalışmalar gösteriyor ki normal beslenme düzeninize 3 ana öğün öncesi yarım, taze greyfurt ekleyerek kilo denetiminize katkı sağlayabilirsiniz.

2) Greyfurtun Kan Şekeri Seviyeleri Üzerine Etkisi

   Yapılan çalışmalar göstermektedir ki diyetine düzenli olarak taze greyfurt meyvesini ekleyen bireylerin insülin direnci oluşumu engellenmiş, açlık hissi kontrol altına alınmıştır. Bu da diyabet hastalığı riskini azaltmaktadır.

3) Greyfurtun Lipit Seviyeleri Üzerine Etkisi

    Bu konuda yapılan çalışmalar henüz netliğe ulaşmasa da kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerinde azalma görülmüştür. Buna içeriğinde bulunan flovononların etkisinin olduğu düşünülmektedir. Koroner aterosklerozu olan hastaların diyetine greyfurt eklendiğinde trigliserit ve LDL değerlerinin düştüğü görülmüştür fakat net bir şey söyleyebilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

4) Greyfurtun Yüksek Tansiyon Üzerine Etkisi

   Yapılan çalışmalar greyfurt suyunun yüksek tansiyonu düşürdüğünü ispatlar niteliktedir. Özellikle hipertansiyon hastalığının yeni tanı aşamasında her gün 1 bardak greyfurt suyu tüketimi önemli fayda sağlamıştır.

Öneri : Eğer greyfurtu tüketmekte zorlanıyorsanız suyunu sıkarak içebilirsiniz veya dilimleyerek salatalarınıza ekleyebilirsiniz.

Greyfurt Tüketiminde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

   Greyfurt, karaciğerimizde bulunan sitokrom p-450 adındaki enzimi baskılar. Bu enzimin görevlerinden biri vücuda alınan ilaçları zararsız hale getirerek vücuttan uzaklaştırmaktır. Bazı ilaçların kullanımı söz konusu olduğu durumlarda tüketimine dikkat edilmelidir.

Örneğin ;
-Kemoterapi ilaçları (Etoposit, Busulfan, Esramustin…) kullanılıyorsa, greyfurt ilaç alımından en az 2 saat ara ile alınmalıdır.
-Antikoagülan ( kan sulandırıcı ) ilaçlar kullanılıyorsa, greyfurt tüketimi sınırlandırılmalıdır.
-Benzodiazepinler ve Ca Kanal Blokerleri ile birlikte greyfurt kullanılmamalıdır.

 

 

Kaynakça
Fujioka, K., Greenway, F., Sheard, J., & Ying, Y. (2006). The effects of grapefruit on weight and insulin resistance: relationship to the metabolic syndrome. Journal of medicinal food, 9(1), 49-54.
Dow, C. A., Going, S. B., Chow, H. H. S., Patil, B. S., & Thomson, C. A. (2012). The effects of daily consumption of grapefruit on body weight, lipids, and blood pressure in healthy, overweight adults. Metabolism, 61(7), 1026-1035.
Silver, H. J., Dietrich, M. S., & Niswender, K. D. (2011). Effects of grapefruit, grapefruit juice and water preloads on energy balance, weight loss, body composition, and cardiometabolic risk in free-living obese adults. Nutrition & metabolism, 8(1), 8.
Dallas, C., Gerbi, A., Tenca, G., Juchaux, F., & Bernard, F. X. (2008). Lipolytic effect of a polyphenolic citrus dry extract of red orange, grapefruit, orange (SINETROL) in human body fat adipocytes. Mechanism of action by inhibition of cAMP-phosphodiesterase (PDE). Phytomedicine, 15(10), 783-792.
Aydos, R. (2011). Hoşgörüyle Gelen Felaket: Bitkisel Ürün-İlaç Etkileşmeleri. Türk Farmakoloji Derneği Klinik Farmakoloji Çalışma Grubu, 54.

Hakkında: besinler

Amacımız sizlere beslenme ile alakalı en doğru ve en güncel bilgileri aktarmak. Bu yolda emek veren tüm yazarlarımıza sizler adına sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Bizleri sosyal medyada takip etmeyi unutmayın.

Buna da bakın

KUMKUAT NEDİR?

Son Zamanların En Araştırılan Meyvesi Kumkuat Kumkuat Nedir? Kumkuat, Doğu Asya ve Çin’de doğal olarak …

2 yorumlar

  1. Greyfurtu sevicem artık

  2. Greyfurtu sevicem artık. Faydalarını çok güzel anlatmışsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.